W dniach od 28 lipca do 5 sierpnia 2018 roku na pięciu głównych estradach - w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu - będą się odbywały koncerty w ramach 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
W ramach 55. TKB, oprócz prezentacji na pięciu głównych estradach, będą się odbywały liczne koncerty i cykliczne imprezy w innych miejscowościach: 24. Festyn Istebniański w Istebnej, 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Do imprez towarzyszących należą również korowody zespołów oraz kiermasze i wystawy.
Podczas tegorocznej imprezy na oświęcimskiej estradzie wystąpią - tradycyjnie zespoły z Podbeskidzia i innych regionów Polski - oraz grupy z: Turcji, Hiszpanii, Meksyku, Bułgarii, Rumunii, Macedonii, Japonii, Serbii, Ukrainy, Indii, Indonezji, Włoch i Kazachstanu.
Tygodniowi Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu będzie towarzyszył koncert pt. "Folkowe klimaty", który odbędzie się 4 sierpnia o godzinie 18:00.
Program koncertów
estrada w Oświęcimiu
28 lipca - sobota - godz. 18:00
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
KOZIANIE z Kóz
WIERCHY z Milówki
KITKA z Istibanji - MACEDONIA
KLUB TAIKO z Takatsuki - JAPONIA
29 lipca - niedziela - godz. 18:00
ROMANKA z Sopotni Małej
LACHY z Nowego Sącza
WISŁA z Wisły
PILSKO z Żywca
MEZDRA ze Sliwen - BUŁGARIA
30 lipca - poniedziałek - godz. 18:00
GÓRALE ŁĄCCY z Łącka
SPOD KICEK z Mordarki
VATRĂ DE DOR z Kluż-Napoka - RUMUNIA
KUD BRANKO RADIČEVIĆ ze Sremskiej Mitrovicy - SERBIA
31 lipca - wtorek - godz. 18:00
SHIVAM NRUTYA z Vapi - INDIE
BRATKOWIE z Oświęcimia-Monowic
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
MIETNIOWIACY z Mietniowa
1 sierpnia - środa - godz. 18:00
SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic
WILAMOWICE z Wilamowic
MYSTKOWIANIE z Mystkowa
MŁODE PODHALE z Nowego Targu
COMPAÑÍA TITULAR DE DANZA FOLKLÓRICA UANL z Monterrey - MEKSYK
2 sierpnia - czwartek - godz. 18:00
SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego
JAROSŁAWIAKI z Jarosławia
AL-AZHAR KELAPA GADING z Dżakarty - INDONEZJA
KOCAELİ ARMELİT z Izmitu - TURCJA
3 sierpnia - piątek - godz. 18:00
KURPIE ZIELONE z Białegostoku
HAJDUKI z Oświęcimia
I TERRAZZANI z Trabii - WŁOCHY
PERŁYNKA ze Sławuty - UKRAINA
4 sierpnia - sobota - godz. 18:00
KONCERT FOLKOWE KLIMATY
KAPELA PIECZARKI
KAPELA HANKI WÓJCIAK
HOVERLA
5 sierpnia - niedziela - godz. 18:00
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
RYBARZOWICE z Rybarzowic
VATRĂ DE DOR z Kluż-Napoka - RUMUNIA
NOSA TERRA z Pereiras (Mos) - HISZPANIA
INŻU-MARŻAN oraz KERBEZ z Atyrau - KAZACHSTAN |