Orszak Trzech Króli w Krakowie

Data i godzina:

06.01.2018    g. 11:00

Miejsce wydarzenia:

Kraków, Rynek Główny
Wawel, Droga do Zamku, Pl. Sikorskiego, Pl. Matejki, Rynek Główny

Bilety:

Wstęp wolny

Gwiazdy wydarzenia:

Organizator:

Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara

Organizator - kontakt:

Strona www:

Informacja dla wystawców:

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, mające na celu przywracanie tradycji. 6 stycznia po raz ósmy ulicami Krakowa pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” przejdzie Orszak Trzech Króli

Tradycyjnie krakowski Orszak Trzech Króli wyruszy z trzech punktów miasta. Każda część Orszaku prowadzona będzie przez innego króla i pod różnymi barwami chorągwi. Kacper, Melchior i Baltazar tradycyjnie wyruszą z trzech różnych punktów miasta, by w samo południe spotkać się na Rynku Głównym i złożyć pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.

 

Trasa Orszaku

Orszak czerwony – europejski przejdzie historycznie najstarszą trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00)  metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak (ok. 11.00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki wyruszy po mszy w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach i przez most Dębnicki ulicami Krakowa dotrze na Rynek Główny. Trasa orszaku: Bałuckiego - Rynek Dębnicki - Madalińskiego - Most Dębnicki – Zwierzyniecka – Retoryka – Garncarska – Studencka i dalej ul. św. Anny, Plantami i Szewską na Rynek Główny. W tym roku do orszaku "zielonego"przyłączyli się salezjanie i skupiony wokół nich wolontariat misyjny. Na czele orszaku tego niesiona będzie kopia ikony „Nieśmiertelni”, przedstawiająca męczenników chrześcijańskich.

Orszak niebieski – afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z Placu Matejki (11.00) i przejdzie ulicą Floriańską na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz. 9.30).

Każda z części Orszaku będzie prowadzona przez króla symbolizującego jeden z trzech kontynentów. Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowią rodzice dzieci w przebraniach pasterzy.

Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której tradycyjnie będzie żłóbek i Święta Rodzina. Tutaj wraz z Kardynałem oddadzą pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą wspólnie kolędować. 

Dla uczestników orszaku organizatorzy przygotowali 20 tysięcy koron i 10 tysięcy śpiewników z kolędami. W śpiewnikach znajdzie się m.in. 14 polskich kolęd wraz ich z rysem historycznym, stanowiących swoisty przegląd historii Polski z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.

Organizator krakowskiego orszaku – Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara – podkreśla charytatywny wymiar tego święta i zachęca, by pokazywać, zwłaszcza najmłodszym, że pomagać można na wiele sposobów – np. osobom bezdomnym. Zachęca jednocześnie do wspólnej, rodzinnej zabawy i świętowania, podczas którego każdy może zostać królem.

 

 

 Powrót
Booking.com

Kalendarium wydarzeń

Luty, 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ostatnio dodane


© www.imprezowoplenerowo.pl 2016-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone