Jarmark Świętego Dominika

Data i godzina:

28.07 - 19.08.2018    

Miejsce wydarzenia:

Gdańsk, Głowne Miasto
Przestrzeń miejska Gdańska (Targ Węglowy, ul. Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Szeroka, Św. Ducha, Grobla, Szeroka, Straganiarska, Długie Pobrzeże...)

Bilety:

Wstęp wolny

Gwiazdy wydarzenia:

Mesajah

Organizator:

Amber Expo ZESPÓŁ ORGANIZACJI JARMARKÓW Gdańsk, ul. Żaglowa 11

Organizator - kontakt:

Tel.: 58 554 91 59
Email: biuro.jarmarku@mtgsa.com.pl

Strona www:

Informacja dla wystawców:

28 lipca rusza w Gdańsku Jarmark Św. Dominika - najstarsza i największa plenerowa impreza targowa w Europie z 757 latami tradycji. Artyści i rzemieślnicy, antykwariusze i kolekcjonerzy, kupcy z całej Polski i z zagranicy oraz tysiąc kolorowych kramów wypełnionych wszelakim dobrem. W tym roku swoje stoiska wystawią handlarze i kupcy z 12 krajów: Białorusi, Hiszpanii, Indii, Litwy, Estonii, Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i z wielu zakątków Polski. Kupujący będą mogli wybierać w bogatej gamie wyrobów artystycznych, kolekcjonerskich i rękodzielniczych.

Na Jarmarku będzie można też spróbować regionalnych wypieków, serów i wędlin wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi recepturami, bigosu, kiszonego ogórka, chleba ze smalcem oraz pierogów lepionych przez kaszubskie gospodynie. Na wielbicieli kuchni świata czekają: włoskie pasty i oliwy, hiszpańskie wina, litewskie wędliny, austriackie sery, węgierskie langosze i tureckie słodkości. W programie imprezy liczne wydarzenia kulturalno - rozrywkowe.
Na odwiedzających będzie czekać 200 najróżniejszych atrakcji - występy, pokazy, warsztaty, gry, konkursy i zabawy, spektakle dla dzieci oraz liczne koncerty, m.in. MESAJAH, który wystąpi  na zakończenie Jarmarku.
  

W tym roku pojawi się wyjątkowa, zupełnie nowa atrakcja. Po raz pierwszy na Targu Rybnym, stanie stylowa, piętrowa karuzela, na wzór karuzeli weneckiej. Karuzela została wykonana specjalnie dla Gdańska w rodzinnej włoskiej manufakturze. Zgodnie z tradycją zdobią ją barwne, ręcznie malowane rzeźby: koni, rydwanów i filiżanek.

28 lipca o godzinie 10.00 pierwszych 100 pasażerów zakręci się na Karuzeli Gdańskiej ZUPEŁNIE ZA DARMO!

Od godziny 16.00 w Strefie Relaksu przed Karuzelą rozpocznie się zaczarowane widowisko dla dużych i małych. Do godziny 20.00 wszyscy goście Karuzeli mogą liczyć na zabawy, animacje i konkursy, w których  do wygrania będzie m.in. koń na biegunach. O godzinie 17.30, 18.30 i 19.30 na Karuzeli odbędą się spektakularne pokazy tańca w baśniowym klimacie. Podczas Wielkiego Otwarcia Karuzeli Gdańskiej wszystkich odwiedzających Targ Rybny zapraszamy na bajecznie słodki poczęstunek.

Źródło: http://jarmarkdominika.pl

 


Wydarzenia JŚD 2018

28 lipca / sobota

WIELKIE OTWARCIE KARUZELI GDAŃSKIEJ
Targ Rybny / 16.00-20.00

W programie: konkursy, pokazy artystyczne i zabawy dla małych i dużych.

29 lipca – 13 sierpnia

KONCERTY ORGANOWE Z OKAZJI JARMARKU ŚW. DOMINIKA
Bazylika pw. św. Mikołaja w Gdańsku

PROGRAM:
29.07, godz. 14.30 – Józef Serafin – organy
30.07, godz. 20.00 – Rubin Abdullin – organy / Rosja, Robert Horna – gitara
05.08, godz. 14.30 – Błażej Musiałczyk – organy, kwartet wokalny ART’N’VOICES
06.08, godz. 20.00 – Michał Badora – organy, Mirosław Pachowicz – fagot
12.08, godz. 14.30 – Levente Kuzma – organy / Węgry
13.08, godz. 20.00 – Michaela Káčerková – organy / Czechy

 

29 lipca / niedziela

XXIII ŚWIĘTO CHLEBA w Gdańsku
Długi Targ / 10.00-18.00

Święto Chleba rozpocznie się uroczystą mszą św. w Konkatedralnej Bazylice Wniebowzięcia NMP w Gdańsku. Na Długim Targu już od godz. 10.00 będzie można korzystać z wielu atrakcji. Nie zabraknie prezentacji wyrobów piekarniczych i cukierniczych, degustacji pieczywa i ciast, będzie można skorzystać z porady ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz konsultacji dietetyków z Akademii Skutecznej Diety. Odbędzie się też konkurs dla publiczności na Najlepszy chleb domowego wypieku, w którym wygrać można będzie atrakcyjne nagrody m. in. małe AGD. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie zespół Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers Swing Orchestra– usłyszymy wielkie muzyczne przeboje i  standardy muzyki swingowej.

 

PROGRAM

miejsce: Konkatedralna Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku

10.00-11.00       UROCZYSTA MSZA ŚW.

Miejsce: Długi Targ

10.00-12.00       Konkurs SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – przyjmowanie zgłoszeń

10.00-13.00       Konkurs NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU – przyjmowanie zgłoszeń            

10.00-18.00       TEATR QFER – konkursy i zabawy dla dzieci przy scenie

10.00-18.00       PORADY ekspertów, mistrzów piekarskich, technologów żywności, dietetyków

Miejsce: Długi Targ, scena / prowadzenie: Paweł Paulus Mazur

10.00-11.00       SERGIEJ  KRIUCZKOW  &  RIVERBOAT  RAMBLERS SWING ORCHESTRA

11.00-11.30, 11.45-12.25       KONKURSY

11.30-11.45       CEREMONIA OTWARCIA XXIII Święta Chleba w Gdańsku

12.25-12.30       SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – wyłonienie spośród publiczności jury konkursu

12.30-13.30, 14.30-15.20, 16.20-17.00 – TEATR QFER „Z niejednego pieca chleb spożywali, a nie próbowali rogali” –  konkursy i zabawy

13.30-14.30       SERGIEJ  KRIUCZKOW  &  RIVERBOAT  RAMBLERS SWING ORCHESTRA

15.20-16.20       SERGIEJ  KRIUCZKOW  &  RIVERBOAT  RAMBLERS SWING ORCHESTRA

17.00-17.10       SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

17.10-17.20       NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU ogłoszenie wyników, wręczenie nagród

17.20-18.00       SERGIEJ  KRIUCZKOW  &  RIVERBOAT  RAMBLERS SWING ORCHESTRA

 

2 sierpnia / czwartek

ŚWIĘTO KOCIEWIA
Targ Węglowy / 14.00-21.00

Prezentacja walorów turystyczno-kulturowych Kociewia: stoiska z regionalnymi przysmakami, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, konkursy, gry, zabawy i warsztaty plastyczne.

14.00 / Zielona Brama – Targ Węglowy: przemarsz Korowodu Kociewskiego z akompaniamentem kapel ludowych

15.00 – 21.00 / scena / Targ Węglowy
– uroczyste otwarcie
– koncerty muzyczne, występy artystyczne, konkursy dla publiczności, pokazy rycerskie
– warsztaty dla dzieci, prezentacje twórczości regionalnej i rękodzieła artystycznego
– degustacja potraw kuchni kociewskiej

 Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna / 17.00

Prelekcja Kociewie na Pomorzu, wystawa Takie Kociewie, koncert muzyki kameralnej. 

4 sierpnia / sobota

ZBIÓRKA KRWI MOTOSERCE
Targ Węglowy / 10.00-15.00

Akcję zbierania krwi MOTOSERCE, dedykowaną w szczególności dzieciom, poprowadzą na Jarmarku św. Dominika (po raz kolejny!) członkowie trójmiejskich klubów motocyklowych LOTOR, CRUISERIDERS, WILD DOGS. Mogą w niej wziąć udział członkowie i sympatycy klubów motocyklowych, motocykliści, posiadacze skuterów, wszyscy użytkownicy dróg i piesi. Wystarczy oddać krew!

4 sierpnia / sobota

25. BIEG ŚW. DOMINIKA

5 sierpnia / niedziela

UCZTA NEPTUNA
Długi Targ / 10.00-17.00

Prezentacje kulinarne, konsultacje dietetyczne i degustacje w wykonaniu zawodowych  kucharzy. Do smakowania: byk na rożnie, kocioł obfitości, mega patelni. Dodatkowo specjalna strefa dla dzieci, parady uliczne z udziałem Teatru z Głową w Chmurach  i  zespołu Poznań Brass i koncert w wykonaniu zespołu Johnniego Rogersa.

 

6 sierpnia / poniedziałek

CEREMONIA OTWARCIA LECHIA TENNIS CUP GDAŃSK

– 17.30 / parada zawodników, od Zielonej Bramy do Złotej Bramy
– 18.00 / ceremonia otwarcia turnieju głównego – Plac Kobzdeja 

10-11 sierpnia / piątek-sobota

TU SPOTKASZ MUMINKI!
60-lecie współpracy partnerskiej pomiędzy Gdańskiem i Turku
Targ Węglowy /

Z okazji jubilieuszu współpracy miasto TURKU zaprasza na swoje stoisko na Targu Węglowym. Tu spotkacie uwielbiane przez najmłodszych Muminki, skosztujecie muminkowych lizaków i dowiecie się, co warto zobaczyć w uznawanym za najstrasze fińskie miasto Turku.

10–12 sierpnia / piątek – niedziela

DOMINIK DESIGN
Długi Targ / 10.00-20.00

 Trzy dni z polskim designem – wydarzeni skierowane szczególnie do poszukujących nieoczywistych rozwiązań miłośników nowoczesnego wzornictwa,

13 sierpnia / poniedziałek

PUCHAR POLSKI STRONG MAN W PARACH
Targ Węglowy / 15.00-18.00

Zawody przeprowadzone będą w  6 konkurencjach,  między innymi: lektyka, przeciąganie auta, uścisk Herkulesa, wyciskanie platformy na barki, konkurencje łączone. Wystartuje 8 zawodników, czyli cztery pary. W programie również pokazy i konkurencje dla publiczności.

15 sierpnia / środa

BIAŁA WIELKOPOLSKA
Targ Węglowy / 11.00– 17.00

Promocja Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej, oznaczonej Certyfikatem UE jako regionalny produkt chroniony. Pokazy kulinarne, warsztaty i degustacje.

18 sierpnia / sobota

FISHMARKT
Ołowianka  /

Fishmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych   w Gdańsku sięgającej XIV wieku. W 1342 wielki mistrz krzyżacki Ludolf Kônig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy przywozili tu łodziami -Pomerankami złowione przez siebie ryby. Handlujący kaszubscy rybacy od samego początku istnienia zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Przez kilka wieków trwania fischmarktu gdańskiego, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę targu rybnego Gdańska. Targ organizowany był w każdy piątek tygodnia, natomiast w czasie Jarmarku Dominikańskiego był obecny nad Motławą przez dłuższy czas.  W tym roku rybacy z półwyspu przycumują do brzegów Motławy, a Fishmarkt ponownie zagości w ramach Jarmarku Św. Dominika.

W ostatnią sobotę Jarmarku kilkanaście pieczołowicie odbudowanych Pomeranek z rybami przybędzie do Gdańska, aby duch targów rybnych powrócił. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Nie zabraknie również dużej dawki muzyki regionalnej i szantowej, wydawnictw i produktów o tematyce kaszubsko-pomorskiej.

 Powrót
Booking.com

Kalendarium wydarzeń